Apple, Google Cloud Kullanacak

Hali hazırda kendi internet altyapısını kullanmakta olan Apple, iCloud’un bir bölümü için Google Cloud hizmetini kullanma kararı aldı…
Dünya’nın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple, sektörün bir diğer dev şirketi olan Google ile anlaşmaya varıyor. Normalde oldukça kaliteli bir altyapıya sahip olan firma, açıklanan bilgilere göre fotoğraf yedekleme hizmeti olan iCloud için Google Cloud servisinden faydalanacak. Yedekleme alanı açısından bir bölümü Google’dan alacak olan şirket, bu sayede hem hız hem de geniş yer gibi özellikleri de kullanıcılarına sunmuş olacak. Hatta bu konuda elimize ulaşan bilgiler, iki dev şirketin orta bir paydada buluştuğunu ve dev bir anlaşma için imzaların atıldığını kanıtlar nitelikte.

Amazon Web Servisleri üzerinden taşınacağı söylenen iCloud’un bir bölümü Google Cloud hizmeti içerisine aktarılmış olacak. Bunun adına anlaşmaya varan Apple ve Google ikilisinin 400 ile 600 milyon dolar arasında bir anlaşmaya imza attığı bildirildi. iCloud hizmeti için hali hazırda kendi sunucularını, AWS’yi ve Microsoft Azure platformunu kullanmakta olan şirket, bu sayede Google Cloud’un da gücünden yararlanarak bir nevi daha da iyi bir işleyişe sahip olmaya başlayacak.

Şu anda kendi sunucularında Spotify ve bunun gibi dev şirketlerin verilerini barındıran Google, açıkçası gün geçtikçe daha da geniş bir veri ağına sahip oluyor. Nitekim iCloud verilerinin bir bölümünü de bünyesinde taşıyacak olan firma, bir hayli büyük ve rekor boyutlarda alanı kullanıma açmış olacak.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.