PlayStation Oyunları Mobile mi Geliyor?

Sony, rakibi Nintendo gibi mobil platformlara göz kırptı. Sony, yakında iOS ve Android için PlayStation oyunlarına benzer yapımlar yayınlayabilir. İşte detaylar.

Amerika'da oldukça başarılı satış rakamlarına sahip olan Wii U, Nintendo'nun yine de hamle yapmasına neden olmuştu. Nintendo, DeNa ile anlaşarak mobil oyuncular için oyun geliştirmeye başlamış, geçtiğimiz hafta ise Miitomo isimli oyununu Asya mağazalarında yayınlamıştı. Şimdi buna benzer bir hamle de Sony cephesinden geldi.

Sony çatısı altında kurulan Forwardworks, iOS ve Android platformları için oyun geliştirme felsefesini taşıyor. Sony'nin PlayStation markası altında zaten hali hazırda iOS ve Android platformlarında küçük çaplı oyunları bulunuyor. Sony'nin, Forwardworks bünyesinde PlayStation oyunları kalitesinde yapımlar geliştirmesi bekleniyor.

Sony Forwardworks'ün kurulması AAA yapım PlayStation oyunlarının bire bir şekilde mobil platformlara gelmesi anlamını taşımıyor. Forwardworks'ün, PlayStation ile özdeşleşmiş karakterleri kullanarak mobil oyunculara keyifli "mobil oyun" deneyimi sunması bekleniyor. Mini oyun tarzında çıkış yapması beklenen oyunlar için henüz en ufak bir bilgi bulunmuyor.

PlayStation 4 üzerinde PS2 oyunlarını HD grafikler ile sunan Sony, yüksek ihtimalle PS2 oyunlarını mobile taşımaz. Ortalama 40 TL ve üstü seviyede PSN'de satılan PS2 oyunları, mobile gelirse 20 TL civarında olması gerekir ki bu da Sony için büyük zarar anlamına gelir.

PlayStation sertifikasına sahip Xperia cihazları geçtiğimiz yıllarda PS One klasiklerini oynatabiliyordu. Ancak Sony bu işte tutunamadı ve PlayStation sertifikasını sonlandırmıştı. Forwardworks ile yeni bir başlangıç yapmak isteyen Sony, bakalım bu sefer mobil oyun felsefesi ile oyun geliştirecek mi?


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.