Yeni Pil Teknolojisi Prizi Unutturacak!


Teknolojinin gelişmesine rağmen batarya konusunda gelişmenin yaşanmaması, kullanıcıları rahatsız ederken bu konuda yeni bir gelişme yaşandı.

Akıllı telefonlarda ve drone gibi son teknoloji ürünlerinde kullanılacak yeni nesil piller sayesinde çok daha uzun bir süre batarya kullanımı sağlanabilecek.

Özellikle akıllı telefonlarda yaşanan pil sorununa köklü bir çözüm getirmek isteyen geliştiriciler bu konuda çareyi yeni nesil pillerde bulurken, yeni nesil pillerde, katı oksit yakıt kullanılıyor. Mevcut lityum-iyon pillerin ekonomik olmasına karşın performans açısından kullanıcıları tatmin edememesi, alternatiflerin üretilmesine neden olurken, yeni nesil piller ile pek çok pil sorunu artık tarihe karışacak.

1 Haftaya Kadar Kullanım Mümkün!
Yeni nesil piller ile ilgili yapılan ilk testlerde dolu bir bataryanın bir hafta boyunca tekrar şarj etmeye gerek kalmadan kullanım sağlayabileceği görüldü. Bu akıllı telefonlar için oldukça uzun bir süre olurken, özellikle telefonlarını sık sık kullanmayan kişiler için bu süre çok daha fazla olabilecek.

Droneler için de benzer pil sorunu yaşanırken, dolu batarya ile 1 saat boyunca kesintisiz bir şekilde uçuş yapılabilecek. Şu an için test aşamasında olan yeni nesil pillerin ne zaman piyasaya sürüleceği ve kullanılacağı bilinmese de pil konusunda önümüzdeki yıllarda sorunun ortadan kaldırılacağı kesin. Mevcut şartlarda alternatif taşınabilir güç kaynaklarının kullanımı yaygınlaşırken, yeni nesil piller ile birlikte tüm gereksinimler de ortadan kaldırılmış olacak.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.