4,5 G'nin önündeki en büyük engel ne?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Vekili Özkan Poyraz, 4.5G'nin yaygınlaşmasındaki en büyük engeli açıkladı.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Vekili Özkan Poyraz, imar ve belediyelerdeki şehir geçişleri ile ilişkili problemlerden dolayı 4,5 G'nin can damarı olan fiberin yaygınlaştırılması konusundaki eksiklikleri bu dönem imar yasasında yapacakları düzenlemeyle kolaylaştırmayı düşündüklerini söyledi

Poyraz, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 4,5G IMT- Advance hizmetlerinin sunulmaya başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bilişimi bir bütün olarak görüp bu kapsamda stratejiler ortaya koymayı düşündüklerini, bu stratejilerin en önemlilerinden birinin de 4,5G olduğunu anımsattı.

4,5G'nin hız ve ticarette önemli adımlar atmaya imkan verdiğini ancak yeterince kapasite taşımadığını aktaran Poyraz, bunun kapasiteye yönelik de derinleştirilmesi için bakanlık olarak fiberin yaygınlaştırılması ve derinleştirilmesine ilişkin önemli proje ve stratejileri olduğunu kaydetti.

Poyraz, imar ve belediyelerdeki şehir geçişleri ile ilişkili problemlerden dolayı fiberin yaygınlaştırılması konusundaki eksiklikleri bu dönem imar yasasında yapacakları düzenlemeyle kolaylaştırmayı düşündüklerini belirterek, "Hem baz istasyonlarının yerleştirilmesi, hem de fiberin ülke genelinde yaygınlaştırılabilmesi için kazıların ve geçiş haklarının düzenlenmesi yönünde kanun kapsamında bir çabamız olacak" dedi.

4,5G ve ileride 5G teknolojisinde Türkiye'nin yerlilik, ardından millilik ve bunu sağlayabilmek için de önemli bir Ar-Ge platformuna ihtiyaç olduğuna işaret eden Poyraz, "e-Devlet'te nitelik açısından içeriğin geliştirilmesi konusunda da çalışmalarımız var" diye konuştu.

Poyraz, siber güvenliğin önemli stratejilerinden birisi olduğunu, kamu güvenli ağı ile ilgili gerekli adımları attıklarını söyledi.

Siber güvenliğe katkı sağlayabilecek bir biçimde Kamu Entegre Veri Merkezi işletebilmek için fizibilite çalışmaları yaptıkları bilgisini veren Poyraz, e-devlet'te nitelik açısından içeriğin geliştirilmesi konusunda da çalışmaları olduğunu dile getirdi.

Mobil içeriğin geliştirilmesi için bazı adımların atılması gerektiğine dikkati çeken Poyraz, özellikle maliye nezdinde kısa sürede içerik geliştirilmesini kabil hale getirebilecek olan vergisel düzenlemelerin de bu sektörün üstünden kaldırılması yönünde bir düzenleme için çaba harcayacaklarını kaydetti.

Poyraz, 1 Nisan 2016 itibariyle 4,5G ile opera edilebilen 6 bin baz istasyonunun hazır olduğu, bunu en kısa sürede 14 bin baz istasyonuna kadar genişletebilme kabiliyeti sağladıkları için GSM operatörlerine bakanlık adına teşekkür etti.

'FİBERİN YAYGINLAŞMASI GEREK'
Poyraz, konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Poyraz, 4,5G'nin de, 5G'nin de hızı öngördüğünü, ancak kapasitenin sadece fiber ile taşınabildiğini bildirdi.

Bundan dolayı fiberin yaygınlaşmasına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Poyraz, mevcut fiber şebekesinin saha dolabına kadar ulaştığını ancak evin içine kadar girmesi için yolların kazılması gerektiğini kaydetti.

Poyraz, fakat burada yerel belediyelerin ve çeşitli tapu sahiplerinin geçit hakkı konusunda olumlu yaklaşımları olmadığını, bunu düzenlemeye çalıştıklarını dile getirdi.

'YASA HAZIRLIĞI VAR'
Önlerinde Belediyeler Yasası ve imar mevzuatı olduğuna işaret eden Poyraz, "Fiberin eve kadar ulaştırılması için kazının herkes tarafından ayrı ayrıl yapılmaması, tek elden yapılabilmesinin sağlanması… Hem belediyelerin şüphelerinin giderilmesi, çünkü onlar da alt yapılarının zedelenmesini istemiyorlar doğal olarak, hem de baz istasyonlarının şu anda Kaçakkonumda bulunması sebebiyle baz istasyonlarına yönelik de bir imar planı düzenlemesi yapmak istiyoruz. Bunun için de bakanlığımızın bir yasa hazırlığı var" şeklinde konuştu.

Poyraz, yapılması gereken değişikliklerden birisinin de bu modelin ne olacağı olduğunu, bu konuda tartıştıklarının altını çizerek, "Serbest olarak herkesin fiberi evlere kadar taşınması mı, yoksa bir havuz düzenleme ile şirketlerin birlikte çabasıyla mı bir yere gidilmesi? Bu ikisi belki kanun gerektirmeyen bir şey ama bir düzenleme gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Hali hazırda mevcut olan fiber altyapının da paylaşımına ilişkin bir soru üzerine Poyraz, şunları söyledi:

"Şu anda aslında Türk Telekom'un elinde olsun, diğer operatörlerin elinde olsun, şehirleri bağlayan altyapıda bir problem yok. Şehirler zaten bağlanmış durumda, ha eve giderken ki yerin paylaşımı konusunda esasen ücreti ödenerek bu paylaşılmıyor değil. Bir düzenleme durumu var burada. Ama yeni yapılan, özellikle genişlemeye yönelik kısmın paylaşılması hususunda bizim daha çok çabalarımız. (Mevcut düzene dokunulması) Bizim bakanlık olarak öyle bir yetkimiz yok. Buradaki en önemli engeller; kazamıyoruz, geçiş hakkı yok. Bunları kaldırmak istiyoruz."

"Taşınan içeriğin hangi kapasitede taşındığıyla ilgilenmemiz gerek"
Poyraz, içerik üretimine vergi indirimi ile ilgili, mobil operatörlerin taşıdıkları içerik konusunda vergilendirilmelerinin düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

"Yani taşınan içeriğin maddi değeri ile ilgilenmekten çok, onun hangi kapasitede taşındığıyla ilgilenmemiz ve vergilendirmemiz gerekiyor" diyen Poyraz, bunun bütün iletişim sektörü için geçerli olduğunu kaydetti.

Poyraz, içerik vergilendirilmesi ile o iletişimin taşınmasından doğan karın vergilendirilmesinin ayrı olduğunu, bu konu mali olduğu için Maliye Bakanlığı ile birlikte yapılabilecek bir düzenleme olduğunu dile getirdi.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.