CRYTEK OYUNLARINDAN ONLİNE "WARFACE"

OYUNU OYNAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!
Evet bugün size Crytek'in yaptığı ve geliştirme aşamsında olan yeni oyun olan Warface'i anlatacağım:

Crytek firmasının iddialı MMOFPS oyunu Warface’in en sonunda açık betası çıktı. Çıkışın ardından Crytek’in yeni platformu GFace’e üyelik açıp oyuna giriş yaptım. Bunca zamandır merakla beklemiş olduğum oyun acaba nasıl görünüyordu? Bu kadar zaman boyunca üzerinde uğraştılar ve ortaya nasıl bir sonuç çıktı?


Oyunun gerekli dosyalarını indirdim ve giriş yaptım. İlk olarak eğitim kısmı ile karşılaştım. Bu kısmı pek önemsemeyerek grafiklerin nasıl olduğunu incelemeye başladım. Daha sonra oynanışı, vuruş hissini ve oyunun içeriğini. Şimdi tüm bunların hepsi birbirine karışmadan madde madde inceleyelim Warface’in betasını.
OYUNU OYNAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Oldukça güzel grafiklere sahip

Öncelikle oyunu tekniksel yani grafiksel açıdan incelemek istiyorum. Oyuna ilk girdiğim andan itibaren her yeri inceledim. Etrafa, karakterlere ve silahlara güzelce baktım. O kadar mükemmel ötesi grafiklere sahip olmasını beklemiyordum, zaten şu anki grafikleri oldukça iyiydi. Sadece karakterlerin tasarımlarını beğenmedim diyebilirim. Oldukça ruhsuz duruyorlardı. Geriye kalan herhangi bir sorun yok bu açıdan. Günümüz MMOFPS oyunları arasında çok iyi durduğunu bile söyleyebilirim.

Şimdi biraz oyunun oynanış sistemine değinelim. Evet karakterinizi oluşturuyorsunuz, ardından oyuna giriş yapıyorsunuz. Her MMOFPS oyunundaki gibi sınıflar bulunuyor. Bu sınıfları seviye ile açıyoruz. Seviye atladıkça farklı silah sınıfları açılıyor. Bu silah sınıfları ile tıpkı diğer MMOFPS oyunlarındaki gibi farklı çatışmalara girmeniz mümkün. Ben özellikle keskin nişancılık sınıfında oynadım bol bol. Oldukça kolay ve rahattı. Dürbünü açtıktan sonra pek bir titreme olmadan rakiplerin işini halledebiliyoruz.


Türünün en iyisi

Silah seçimleri her sınıfa göre farklılık gösteriyor. Kendinizi en rahat hissettiğiniz sınıfla oynamanızı tavsiye ederim. Tabii ki bu sınıflar kadar çatışmayı etkileyen başka tür olaylar da mevcut. Duvarlar, arabalar ve çeşitli yükseklikler oyuna dinamiklik katıyor. Mesela bir arabayı iterek kendinize barikat oluşturabiliyorsunuz. Duvarların üstünden hızlıca atlamak da mümkün. Savaştan kolayca kaçmanızı sağlıyor. Genel olarak savaşlar bu şekilde sürüyor. Gerisi sizin FPS tecrübenize kalmış durumda.

İçeriği normal MMOFPS oyunlarındaki gibi olmuş.. Dükkan’dan alışveriş yapıyoruz. Envanterimizi düzenliyoruz ve botlara karşı veya gerçek oyunculara karşı savaşıyoruz Beta aşamasında olduğundan dolayı pek yeni şeyler göremedim dükkanda. Fakat şimdilik bunlar bile yeterli. Öyle elli bin silah olsa bile aralarından bir tanesini beğenip sürekli o silahla oynuyoruz. Bu her FPS oyuncusu için aynıdır bence.


Crytek çok iddialıydı!


Crytek’in aslında biraz Warface’i abarttığını düşünüyorum diyebilirim. Tamam güzel oyun, savaşa giriş falan baya iyi fakat vuruş hissinde birazcık kayıp söz konusu. Keskin nişancılık sınıfında oynadığım süreçte vuruş hissini pek yakalayamadım diyebilirim. Şimdi diyeceksiniz ki, “Ya arkadaş sen ne konuşuyorsun böyle? Bunun kadar iyi bir MMOFPS oyunu göster de ondan sonra konuş” diye. İşte bu soruyu aşacak cevabım olmadığı için sadece şunu söyleyebilirim: "Warface türünün en iyisi."

Genel olarak şöyle bir değerlendirme notu yazmak gerekirse eğer betaya dair sözlerimi şu cümleler ile noktalandırayım. Warface genel olarak çok iyi durumda. Her ne kadar vuruş hissini sağlayamasa da Türkiye sunucusunda oyuncuları zor bulsada. Bunları bir kenara attığımızda geriye hiçbir sorun kalmıyor. Oyundaki her şey gayet iyi tasarlanmış. Envanter sistemi oldukça rahat ve açık. Herhangi bir savaşa girdiğiniz zaman keyif alıp çıkıyorsunuz. Oynanış açısından herhangi bir can sıkan tarafı bulunmuyor. Eğer beta için puan vermem gerekseydi 10 üzerinden 8 puan verebilirdim. Tabii ki yanlış anlamayın bu oyunu FPS oyunlar içerisinde değil, MMOFPS oyunları içerisinde inceliyoruz. Onlara kıyasla oldukça iyi.

Ayrıca son sözlerim:

Bunları uzun uzun okumak yerine oyun içeriğini merak edenler işte başlıyorum;

Oyunda PvP ve PvE vardır.PvP tabanında 2 takım olarak Warface ve BlackWood takımları yer alır.Çok çeşitli görevler vardır ve amaç karşı taraftan daha iyi performans göstermektir.

PvE modunda en fazla 5 kişi olarak görevlere girersiniz ve hepsinde Boss yoktur.

PvE modunda doğru kurulmuş ekip ve taktik önemlidir.Çünkü 1 adem bile kaybetseniz zorlanırsınız.

Şimdi PvE modunu anlatmadan önce sınıfları anlatmalıyım:

1.Sınıf:RifleMan(Assult):İşte ilk sınıfımız RifleManlar,

RifleMan takımın direnişinde büyük rol oynar.Yeri geldiği zaman kendine cephane verirken arkadaşlarınada verebilir.Genellikle en önde ilerler.Ağır Makinalı Tüfekler ve Yarı-Otomatik Tüfekler kullanır.

2.Sniper(Keskin Nişancı):


Çok uzaktaki düşmanları rahatlıkla vurabilir.(Pompalı tüfekle keskin inşancılık yaptığım için beni takmaz.)Keskin Nişancı Tüfeği kullanır.Yakından çok hasasr veremez bu yüzden tabancasıda onun için önemlidir.

3.Engineer(Mühendis,Mayıncı):


Takımın bir nevi bomba imha uzmanı olan Engineer maıyn kurabilir ve düşman mayınlarını etkisis hale getirebilir.Arkadaşlarının zırhı azaldığında onu yeniliyebilir ve kendi zırhınıda yeniliyebilir.Hafif Makinalı Tüfek ve Yarı-Otomatik Tüfek kullanır.Rifleman gibi yakın mevzide iyidir.

4.Paramedic(Paramedik,Medic,Şifacı,Sağlıkçı):

İşte takımın en önemli adamına yani Paramedic'e geldik.
Paramedikler gerekli zamanlarda can yenileyebilir ve ölen kişileri canlandırabilir(canlandırmanın ayrıntıları var.).Pompalı Tüfek kullanır ve yakından müthiş hasarlar verir(ben hala pompalı tüfek kullanan sniperım.)

Şimdi sınıflardan sonra PvE'ye geri dönüyoruz(Hala PvE yarıda kaldı hatırlayan?).PvE görevlerinde şöle zorluklar var:
Eğitim : En basit

Kolay : Basit

Normal : Normal


Zor : Takımı iyi kurarsanız hepiniz iyi oynarsanız taktiğiniz ve ekipmanınız varsa kolay ama gerçekte zor.

Baskın: Bu görev asla değişmez ve girmek için jeton gerekir.Amaç BlackWood'un kalbi olan binaya gidip Oberon White'ı öldürmektir.Sisle geçmek Krediye dayalıdır çünkü sisle geçersiniz. Sisler 15 Sn boyunca yanar ve 2 Sn içinde atılır yani 00 da sis atarsanız 15 te ilk sis biter Biri sis sayarsa 13'te sis atmasını söyler diğer 28 diper 43 diğer 58 olur sis sayarsanız ve sisler düzgün atılırsa ateş etmenize gerek yok

Oyunda Baskın ve Eğitim görevleri hariç her görev her gün farklıdır.

Şimdi oyundan bir kaç içerik:

Oyunda belirli bir canlandırma süresi vardır. Doğru hatırlıyorsam 15 sn'yedir.Paramedic sizi canlandırmalı veya canlandırma jetonu harcamalısınız.Oyunda yeni eşyalar açmak için tehcizat açmak gerekir.Oyun odalarına girdiğinizde altta 3 şey vardır.Silah,Giysi ve modifiye eşyaları
(Oyunda aynı Crysis'te olduğu gibi modifiye ayarlanabilir.C tuşuna basarak dürbün,namluyu değiştirebilir.Varsa altına başka şeyler ekleyebilir veya bipod yada varsa gripod gibi ekleyebilirsiniz.Ayrıca bazı silahlara süngü eklenebilir ve piyadeye özel olarak silahınıza Namlu Altı Bomba Atar ekleyebilirsiniz.Ayrıca Her Sınıfn bir adet ''Hızlı - Zoom'' özellikli Dürbünü vardır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.