Blog Sitenizden Nasıl Para Kazanırsınız

Blog sitemizi açtık yazılarımızı paylaştık. Her şey yolunda gidiyor. Hitinizde artı o zaman artık para kazanmanın vakti geldi diyorsanız buyrun yazımızın devamını okuyalım.

Artık Blog Sayfanız Var. Para Kazanma Kısmına Geçelim
1. Sitenize Bir konu Belirleyin

Bloğunuza spesifik bir konu belirleyin. Her telden blog hiçbir telden çalamaz. “Hayata dair herşey” sloganıyla yüzlerce blog çöp olup gitti. Bloğunuzun konusu varsa ziyaretçisi de olur. Ziyaretçisi varsa parayı ister istemez kazanır. Bu yüzden devamlı yazabileceğiniz bir konu belirleyin. Genel anlamıyla kişiye maddi gelir sağlayacak yöntem ve bilgileri konu alır. Siz otomobilleri seviyorsanız otomobil konulu blog yazın. Konular sınırsızca çoğaltılabilir. Fotoğrafçılık, gezi, moda, sağlık, eğitim, sosyal medya, kişisel gelişim, ekonomi, kariyer vb. En iyi anladığınız konuyu seçin ve sürekli seçtiğiniz konuyla ilgili makaleler paylaşın.
2. Bloğunuza Kimlik Kazandırın. 
Bloğunuza kimlik kazandırın. Kimlik derken? Size ait bir logo tasarlayın. Logonuz photoshop tasarlanmak zorunda değil. El yazısıyla yazılmış site isminin baş harfini farklı renk yapmak bile yeterli olabilir. Bunu paint' le bile yapabilirsiniz. Yazımın başında belirttiğim gibi: Sıradışı tasarıma ihtiyacınız yok. Ne kadar basit tasarım o kadar kolay erişim demektir. Dünyanın en iyi arama motoru Google’ın bile logosu 6 adet sıradan renkli puntodan oluşur. Önemli olan size özgü olması, sizi hatırlatmasıdır.
3. Bir Kaç Adet Makale yazın

Üç-dört adet makale yazın. Yazdığınız makaleler okuyucuya fayda sağlamayı amaçlasın. Mesela ben bu makalemde size para kazandırabilecek bir yöntemden bahsediyorum. Siz de iyi fotoğraf nasıl çekilir, hangi otomobili tercih etmeli, sağlıklı yaşam için parasanın önemi gibi ilgilendiğiniz konu her neyse fayda içeren birkaç makale oluşturun. Tabi üç-dört makaleyi başlangıç olarak söylüyorum. Temeli oturttuktan sonra asıl işimiz sadece makale yazmak olacak. Günde bir makale, haftada iki üç makale yazmak bile size ciddi gelir sağlayabilir. Acele etmeyin. Bu bir süreçtir. Bazen 2 ayda bazen 12 ayda kazanmaya başlarsınız. Eğer bugünden itibaren güzel paralar kazanacağım ümidiyle bir blog açarsanız muhtemelen hayal kırıklığı ile tüm şevkiniz kaçacaktır. Dolayısıyla kazanç kısmında biraz sabırlı olmalısınız.

İlk makaleniz de dahil olmak üzere yazarken bazı önemli konulara dikkat edin:


Doyurucu makale nasıl yazılmalı? konusunda araştırma yapın. Bu konu ile ilgili sizin için bir makale oluşturacağım. Şuan için kısaca bahsedeyim:

Her makalede en az bir görsel olmalı. Makalenize ekleyeceğiniz fotoğraf, resim kısacası görsel içerik okuyucunun ilgisini arttırır. Aynı zamanda Google görsel aramalarda yer alarak ziyaretçi kazanırsınız.

Yazdığınız makale okuyucuya fayda sağlasın. “Ben bunu da biliyorum değil, size bunu da öğretmek isterim” mantığında olun. Çünkü ziyaretçiler sizin egonuzla hiç ama hiç ilgilenmeyecektir. Şuan siz bu makaleyi aradığınız bilgiye ulaşmak için okuyorsanız diğer tüm internet kullanıcıları da aynı mantıkla makale okur unutmayın.

Yazdığınız makaleler özgün olmalı. Başka sitelerden kopyala yapıştır yaparsanız Google amca kulağınızı çekiyor ve sizi aramalarda en son sayfalara atıyor. Google’ın bunu algılayabilen algoritması var. Bundan hiç şüphe etmeyin. En güzeli de yazdığınız makaleler çalınacak korkusundan kurtulacak olmanızdır. Bırakın çalsınlar. Sizin makalenizi kopyala yapıştır yapan kişiler arama sonuçlarında mevcut durumlarından daha geriye gidiyor. Bu da sizin daha ön sayfalara yerleşmenizi sağlıyor.

Uzun makaleleri parçalara ayırmayı unutmayın. Paragraflar, ara başlıklar, maddeler vs makalenizin daha akıcı olmasını sağlar.
4. Sade Tasarım 
Artık sade tasarıma sahip, kafa karıştırmayan bir bloğunuz var. Üstelik kendine ait bir de logosu var. Sıra geldi sosyal platformlara. Hemen bloğunuzun facebook sayfasını, twitter sayfasını ve googleplus sayfasını oluşturun. Sevdiğiniz başka sosyal platformlar varsa oralarda da sayfa oluşturun. Oluşturduğunuz sayfalarda sabahlara kadar birşeyler paylaşmak zorunda değilsiniz. Zamanla yayınladığınız makalelerin başlığını, adresini paylaşmanız yeterli olacaktır.

5. Makalenize Paylaş Butonu Ekeleyin
Makalelerinizin altına paylaş butonları ekleyin. Sosyal medyada paylaşımlar size yüksek ziyaretçi sağlar. Bugün büyük firmaların %90’ı sosyal medyanın desteğini arkasına almış durumda. Her markanın facebook, twitter vs sosyal paylaşım platformunda sayfası var. Sizin de olmalı. Sizin yazdığınız yazıların da sosyal medyada paylaşılabilir olması önemli tabi.

6.
Bumeranga Üye Ol

bumerang.hurriyet.com.tr adresine giderek bumerang üyesi olun. Bumeranga üye olarak size verilen teklifleri değerlendirir ve bloğunuzda paylaştığınız tanıtımlardan para kazanırsınız. Bununla birlikte yazarkafe’de içerik paylaşma imkanınız olur. YazarKafe’ye üye olun. Hürriyet’in yazarkafe servisi tüm blogları bir araya toplayan başarılı bir platformdur. Benim gibi bazı kullanıcılar tek tek bloglarda gezinmek yerine yazarkafede ilgilendiği kategorideki makalelere bakar ve ilgilendiği başlığa tıklayıp makalenin sahibi olan bloğa gider. Siz de yazdığınız makaleleri Yazarkafe’ye gönderin. Bu şekilde ben ve diğer yazarkafe ziyaretçileri sizi daha kolay bulsun. Makaleleriniz daha çok okunsun. Ne kadar çok ziyaretçi; ilerleyen süreçte okadar çok kazanç demektir.

7. 
 Google Adsense Kayıt Olun

Belirli bir düzen oturttunuz ve ondan fazla makale yazdınız. Google Adsense hesabına kayıt olun. Google’ın tıklama bazlı reklam servisidir. Üstelik tamamen yazdığınız konularla alakalı reklamlar gösterilir. Bunun için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Google Adsense kodunu bloğunuzun görünmesini istediğiniz yerlerine entegre ettikten sonra Google tarafından reklamlar otomatik gösterilir. Ziyaretçinin ilgi alanına göre blog konunuza da bağlı olarak farklı farklı reklamların çıktığını göreceksiniz. Günlük belirli bir ziyaretçi sayısına ulaştıktan sonra her ay artan Adsense gelirini keyifle takip edin. Tıklama başına 0.30 kuruş civarı bir para kazanacaksınız. Küçümsemeyin. Zira şuanda içinde bulunduğunuz bloğun en güçlü gelir kaynağı Google Adsense reklamlarıdır.

Adsense reklamlarını yerleştirirken Google’ın tavsiyelerine kulak verin. Sayfayı reklama boğmayın. Ziyaretçiye fayda sağlamak birinci önceliğiniz olduğu için gelen ziyaretçi kendini ticarethanede hissetmemeli. Ki böyle bir durumda zaten Google Adsense iş birliğinizi onaylamayacaktır.

9. 
Yazılarınıza Yorum Yapılmasına Müsade Edin

Yazılarınıza yorum yapılmasına müsade edin. Basit bir yorum paneliniz olursa daha fazla yorum alırsınız. Herhangi bir makalenize yapılan her yorum sayfanızın güncellendiği anlamına gelir ve Google tarafından yeniden indexlenir. Aynı zamanda her yorum makalenize ek bir bilgi kazandırmış olur ki Google aramalarında sırf yorumdaki bir kelime tespit edilerek sayfanız gösterilebilir. Kısacası her yorum peşinden yeni ziyaretçileri sürükler.

10. Beklemek


Bekleyin teklif gelsin. Bekleyin ziyaretçi gelsin. Bekleyin reklamlara tıklansın. Kaliteli bir blog oluşturabildiyseniz bekleyin birileri sizi fark etsin.

Bloğunuza “Hakkında” ve “İletişim” sayfası eklemeyi unutmayın. Sizi tanımak isteyen ve sizinle iletişim kurmak isteyen kişi/kurumlar olacaktır. 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.