Sony Xperia XR ve Xperia Z5 Karşılaştırma!

Sony Xperia XR ve Xperia Z5 arasındaki fark ne olacak? Sony'nin yeni amiral gemisi Xperia XR ve Xperia Z5 karşılaştırma!


2016 yılında akıllı telefo piyasasında geride kalan Sony Eylül ayında Xperia XR modeli ile piyasaya girmeye hazırlnıyor. 

Peki Xperia Z5 ve Xperia XR’nin arasında nasıl farklılıklar olacak? Aşağıda ve sonraki sayfalarda gelen bilgilere göre her iki telefonların arasındaki özellik karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz.

Xperia Z5 ve Sony Xperia XR: Tasarım
Sony Xperia XR akıllı telefonun 146.4 x 71.9 x 8.1mm ölçülerinde  metal kasaya sahip olduğu iddia ediliyor. Sızıntıya göre yandaki parmak izi tarayıcılı güç düğmesi kalmaya devam edecek. Hızlı veri aktarımı için ise USB Type-C özelliği yer alacak.

Sony Xperia Z5 de OmniBalance tasarıma sahip ama bir metal çerçeveden ziyade tüm metal kaplama ile temperli cam arka tasarıma sahip. Yan düğmede parmak izi sensörü Z5’de de var fakat Z5, yeni cihaza kıyasla biraz daha yuvarlak üst ve alt tasarım sunuyor.

Xpera Z5 146 x 72 x 7.3mm ölçüleri ile XR modeline göre biraz daha ince tasarıma sahip ve Mikro USB özelliği ile gelmişti.

Xperia Z5 ve Sony Xperia XR: Ekran

Sony Xperia XR modelinin 5.1 inçlik ekran ve Full HD çözünürlük ile geleceği söyleniyor. Bu ekran çözünürlüğü Samsung Galaxy S7 ve LG G5 gibi rakip cihazlara göre daha düşük 432ppi piksel yoğunluğu demek.

Sony önümüzdeki Xperia modeli için basınca duyarlı ekran özelliğini sunacağını söylemişti ama bu söylentilere göre böyle bir özellik yok. Aslında VR için daha yüksek bir çözünürlük olması iyi olurdu. Xperia XA gibi kenardan kenara ekran da dikkat çekebilirdi ancak sızıntılar gerçek çıkarsa öyle bir şey yok.

Sony Xperia Z5 424ppi piksel yoğunluğuna sahip 5.2-inç Full HD ekran ile geldi. Telefonda X Reality dahil Sony teknolojileri mevcut ama Z5 standart bir ekrana sahip.Xperia Z5 ve Sony Xperia XR: Kamera

Sony Xperia XR modelinde Xperia Z5, X Performans ve X akıllı telefonlarda olduğu gibi 23 megapiksel çözünürlükte arka kamera kullanılacak.

Sızan görüntüler kamera merceğinin altında bulunan bir çift LED flaş olduğunu gösteriyor. Ön kamerasından söz edilmedi ancak X Performance ve diğer X akıllı telefonlar gibi 13-megapiksel ön kamera olması ümit ediliyordu.

Söylentilere göre telefonun en az 8 megapiksel kamerası olacak. Ancak Xperia XR’nin ön ve arka kameraları 4K video kayıt yeteneğine sahip olacak.

Xperia Z5, 23 megapiksel arka ve 5 megapiksel ön kameraya sahipti. Telefonun kamerası LED flaş, 12800 ISO duyarlılığı ve geniş açılı ön lens özelliklerine sahip.

Xperia Z5 ve Sony Xperia XR: Donanım

Söylentilere göre, Xperia XR Qualcomm Snapdragon 820 işlemci ile gelecek. Diğer donanım özellikleri ayrıntılı olarak bilinmiyor ama 3000mAh pil kapasitesi, 4GB RAM, 32GB depolama görmeyi bekliyoruz.

Ayrıca telefonda IP65 veya IP68 su ve toz direnci ve USB Type-C görmeyi bekliyoruz.

Xperia Z5 Qualcomm Snapdragon 810 işlemci, 3GB RAM, 32GB depolama ve 2900mAh batarya ile geldi. Depolamayı genişletmesi için microSD desteği de sunan hangi, ve Z5 IP68 ve IP65 suya ve toza dayanıklıdır.

Xperia Z5 ve Sony Xperia XR: Yazılım
Sony Xperia XR muhtemelen Android Marshmallow işletim sistemi ile başlatılır ve daha sonra Android Nougat ve üst sürümlere yükseltilir.

Sony Xperia Z5 Android Lollipop ile başlatıldı ve Marshmallow güncellemesi de aldı. Muhtemelen Nougat güncellemesi de alacak.

Xperia Z5 ve Sony Xperia XR: Sonuç
Eğer söylentiler doğru çıkarsa Sony Xperia amiral gemisi, performans ve donanım açısından Xperia Z5’e göre biraz daha geliştirilmesi gerekiyor.

Şirket tasarım konusunda aynı kalacak ancak bunun yanısıra Xperia X modelleri ile değişen şeyleri de telefonda sunacak.

Bu karşılaştırma söylentilere ve sızdırılan bilgilere göre hazırlandı ve Sony önümüzdeki ay yeni amiral gemisini tanıttığında tüm bilgiler kesinleşecek.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.